Site Rengi


Fuarlarımız Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin
info@europamesse.com - ve - +90 216 227 30 27 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz
BUTON

IRAQ BAĞDAT TARIM MAKİNALARI FİRMALARI ARIYOR

IRAQ BAĞDAT TARIM MAKİNALARI FİRMALARI ARIYOR

IRAK BAĞDAT  “Tarım Makinaları ve Aletleri Üreten ve İhracatını gerçekleştiren güvenilir (üretici/imalatçı) firmalarla işbirliği yapma arzusu içindedir.

Gıda ihracat sektöründe Orta Doğunun kalbi olan Irak’ın 43.5 MİLYON hektarlık yüzölçümünün, yaklaşık 8.7 milyon hektarlık kısmı tarıma elverişli olup, bunun 3.5 milyon hektarlık kısmı sulanabilmektedir. 4 milyon hektar ise otlak alandır. Tarım sektörü, 89 MİLYAR DOLAR değerindeki ülke milli gelirinin (GDP) %8’ini oluşturmaktadır. Nüfusun %45’i kırsal kesimde yaşamaktadır.

IRAK TARIM,TARIM MAKİNELERİ  SEKTÖRÜ İÇİN YENİ PROJELER NELERDİR?

* IRAK Tarım Bakanlığına bağlı “State Company For Agricultural Supplies” ; Tarımsal üretimin geliştirilmesi stratejisi kapsamında, zirai makine & alet ithalatı yapılması ve köylüye uygun imkanlarla destek sağlanmasına yönelik çalışmalar içindedir.

* “State Company For Agricultural Supplies”, tarım makinaları ve aletleri üreten ve ihracatını gerçekleştiren güvenilir (üretici/imalatçı) firmalarla işbirliği yapma arzusu içindedir.

* Japonya, Basra’ya iki milyar dolar değerinde gübre üretim tesisi kuracağını açıklamıştır. Doğalgazla çalışacak söz konusu tesiste, amonyak ve üre üretilecektir. * Irak Tarım Bakanlığının 2018 yılı tarım ve hayvancılık sektörü hedefleri özetle şu şekilde sıralanabilir; -Tarımsal üretimde kendi kendine yeterliliğin sağlanması -Kaliteli tohum kullanılması, sulama (drenaj) sisteminin geliştirilmesi, -Buğday/patates/hurma başta olmak üzere pirinç/domates/mısır/soğan/yem üretiminin artırılması, -Süt ve et ürünleri için hayvan (inek, koyun/keçi, bufalo, tavuk-et&yumurta-, balık) besiciliğinin ve ayrıca deve yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, -Modern üretim/besicilik ve ürün depolama tesislerinin kurulması,bu amaçla finansal kaynakların ve bilhassa özel sektör yatırımlarının artırılması ve desteklenmesidir. Irak halkının ortalama aylık geliri 3000-4000 dolar seviyesindedir. Tarım sektörü ülkenin en önemli istihdam kaynağıdır. Tarımsal üretim; Bağdat Diyala, Wasit, Nejef, Kerbela, Mutena, Missan, Diqar ve Basra bölgelerinde gerçekleşmektedir. Güney Irak, petrol ve ticaret merkezi olma yolunda ilerlerken, Basra Vilayeti, aynı zamanda tarım ve hayvancılık faaliyeti ile de dikkat çekmektedir. Tarım ürünlerinin yanı sıra; Balık ve tavuk üretimi ile büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği de bölgenin can alıcı gelir kaynaklarından biridir. Batı sınırlarına yakın (Anbar) kırsal kesimlerde ise küçük ölçüde hayvancılık faaliyeti söz konusudur. Ülkede yaklaşık 900 bin çiftçi olduğu tahmin edilmektedir.Güney Irak’da üretilen başlıca ürünler; domates, pirinç, mısır ve hurmadır. Tahıl üretimi ise ağırlıklı olarak kuzey kesimlerde yapılmaktadır. Bağdat ve güney-doğusu boyunca sulu tarım yapıldığını gösteren araştırmalar , yapılacak yatırımların kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu gözler önüne sermektedir.

19 Eylül 2018
2.940 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
fuar tanıtım filmi