Site Rengi


Fuarlarımız Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin
info@europamesse.com - ve - +90 216 227 30 27 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz
BUTON

85 Ülkeye İhracaat…

85 Ülkeye İhracaat…

İhsan Bozan, su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektörünün 85 ülkeye ihracat yaptığını ifade ederek, bunların başında Irak, Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve Rusya Federasyonu’nun geldiğini söyledi.

– Toplam 85 ülkeye ihracat

İhsan Bozan, su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektörünün 85 ülkeye ihracat yaptığını ifade ederek, bunların başında Irak, Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve Rusya Federasyonu’nun geldiğini söyledi.

Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Hong Kong, Tayvan, Vietnam, Kuveyt, İsrail, Lübnan, Japonya, Singapur, Slovakya, Tanzanya, Ruanda, Sierra Leone, Seyşel Adaları, İran İslam Cumhuriyet gibi dünyanın farklı lokasyon ülkelerinin Türk denizlerinde yetiştirilen levrek ve çipurasını tercih ettiğini anlatan Bozan, “Bu yıl ocak-ağustos döneminde en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülke sırasıyla, 454 milyon dolarla Irak, 103 milyon dolarla Hollanda, 71 milyon dolarla İtalya, 66 milyon dolarla Almanya, 63 milyon dolarla Libya oldu.” bilgilerini verdi.

Türk balık yetiştiriciliğinin küresel rekabet ortamında kendine has bir üne kavuştuğunu anlatan Bozan, şöyle konuştu:

“Ülkemizde ağırlıklı olarak üretimi gerçekleştirilen deniz balıkları çipura ve levrek balığıdır. Karasal kaynaklı sularda ürettiğimiz ise gökkuşağı alabalığıdır. Çipura ve levrek üretimi Avrupa Birliği ülkelerinde, KKTC’de, Arap yarımadası civarlarında ve Afrika’nın Akdeniz kıyılarında yapılmaktadır. Alabalık üretimi ise daha geniş bir coğrafyada yaşam alanı buluyor. Ülkemizin ürettiği levrek ve çipuralar uzun süreli çalışmalar sonucu kalite olarak belirli bir aşamaya geldi. Gıda güvenliği konusunda alınan sertifikalarla Türk balığı aranan balık haline gelmiştir. Su ürünleri üretiminin arttırılması demek hem ihracat girdisi bakımından, hem istihdam bakımından hem sağlıklı nesiller yetiştirmek bakımından önemsenmesi gereken öncelikli konulardan birisidir. Son dönemde gerek doğrudan gerekse dolaylı desteklerle devletimizin de bu açıdan konuyu değerlendirdiği ortadadır.

Yeni üretim sahalarının açılması, Ar-Ge ve inovasyonla hem yeni türlerin üretime kazandırılması hem katma değerli ve markalı ürünler ortaya çıkarılması sektör ve ülkemiz açısından büyük önem arz etmektedir.”

18 Eylül 2018
1.969 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
fuar tanıtım filmi